Koszty

Labradory to duże i żarłoczne psy.
Wymagają sporej ilości pokarmu i to pożywnego. Zastanowmy sie ile musi zjeść labrador.
Większość firm produkujących karmy na opakowaniu podaje tabelke, ktora pokazuje przewidywaną wielkość spożycia w stosunku do masy psa.
Np. dla dorosłego Labradora zapotrzebowanie na karme jest nastepujace:
Royal Canin Labrador Retriever - zapotrzebowanie na dobe okolo 480g.
Załóżmy, że cena worka 12 kg. od 178 pln do 220 pln - dzienna porcja zywności kosztuje od 7,12pln do 8,80pln, co daje średnio okolo 250pln/miesiąc.
Weżmy inną karmę, może coś tańszego ??
Purina Dog Chow - załóżmy podobne zapotrzebowanie na dobe okolo 480g.
Załóżmy, że cena worka 15 kg od 92zl 50gr do 120zl - dzienna porcja żywności kosztuje od 2,96pln do 3,84pln. Daje to średnio okolo 100zl/miesiąc.
No tak, ale pies karmiony gorsza karma, zacznie szybciej chorowac, będzie mial brzydkie futro i bedzie pozostawiał włosy po całym mieszkaniu.
Do tego dochodzą koszta weterynaryjne, ewentualne leczenie, szczepienia te obowiązkowe i te profilaktyczne.
Jako hodowca, twierdze, ze taki minimalny miesięczny koszt utrzymania w stanie zadbanym dorosłego labradora to 150zł.
---------------------------------------
Jednak szczególnie ważny jest pierwszy rok życia szczeniaka. Wtedy absolutnie nie powinno się oszczędzać na piesku. Każda oszczędność odbije się na wyglądzie.
Labrador zle karmiony w dzieciństwie:
To poprostu nie będzie ten piękny upragniony przez nas pies rasy labrador.
Będzie to jedynie labrador - "firma labrador".
...