< <

Odrobaczanie.

(art. napisany przez lek. wet. Danuta Okoniewska i lek. wet. Aleksandra Smigielska)
Każdy pies, bez względu na rasę, warunki życia i wiek, wcześniej czy później otrze się o problem pasożytów wewnętrznych. Szczeniaki zazwyczaj rodzą się już "bogatsze" o robaki, które podczas życia płodowego niechcący przekazała im matka, kolejne wypijają wraz z jej mlekiem (zakażenie laktogenne). Również dorosłe psy mogą się łatwo zarazić pasożytami, np. poprzez kontakt z zanieczyszczonym jajami i larwami środowiskiem czy też zjadając żywicieli pośrednich pasożytów (np. w przypadku tasiemca psiego takim żywicielem jest pchła, która może zostać połknięta w czasie iskania się psa).
Psie robaki mogą stanowić zagrożenie dla ludzi, zwłaszcza dzieci, które bawiąc się z czworonogiem, czasami niechcący zjadają jaja pasożytów. Dlatego tak ważne jest regularne odrobaczanie pupila. Należy to robić przy pomocy leku, zakupionego lub przepisanego przez lekarza weterynarii, co zapewni optymalny dobór rodzaju środka odrobaczającego oraz dawki. Przed wizytą trzeba psa zważyć - w domu, na wadze łazienkowej, lub na specjalistycznej wadze weterynaryjnej w lecznicy.
Szczenięta po raz pierwszy odrobaczamy w wieku 3-4 tygodni, w razie potrzeby powtarzając czynność po kolejnych 2 tygodniach, oraz przed każdym zaplanowanym szczepieniem. Dorosłe psy, zależnie od stopnia narażenia na kontakt z jajami pasożytów oraz ich larwami, odrobaczmy raz na kwartał lub raz na pół roku. Przed podaniem środków przeciwko robakom często wskazane jest badanie parazytologiczne kału, co pozwoli na dobór leku odpowiednio dopasowanego do rodzaju pasożytów i stopnia zarobaczenia psa.
Do objawów zarobaczenia psa należą: matowienie sierści, wymioty, okresowo luźny stolec, kaszel (gdy larwy pasożytów wędrują przez układ oddechowy). W przypadku inwazji tasiemcem psim, w okolicy odbytu często można zauważyć ruszające się człony wielkości ryżu. U silnie zarobaczonych szczeniąt zdarzają się także objawy neurologiczne, takie jak drgawki oraz drżenia mięśniowe. Zazwyczaj jednak podczas niewielkiej inwazji u dorosłych psów brak jakichkolwiek zewnętrznych oznak zarobaczenia, a świadczą o nim jedynie jaja pasożytów, wydalane okresowo wraz z kałem. Można je znaleźć jedynie podczas specjalistycznego badania parazytologicznego, ponieważ nie są widoczne gołym okiem.
Opracowanie przy wsparciu lek. wet. D. Okoniewskiej oraz A. Śmigielskiej.
...